Artık kış ve bahar ayını geride bırakarak yaz ayına girmek üzereyiz. Peki, otomobili yaza hazırlama işlemlerini hallettiniz mi? Yaz dönemi ve bahar ayları otomobil bakımı için çok önemli mevsimlerdir. Kışın soğuk ve ayaz aylardan çıkan otomobiller bahar ayına en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Peki, otomobiller yaz ayına nasıl hazırlanılır? Nelere dikkat etmek gerekir? İçeriğimizde bunlarla alakalı gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 

Lastik Bakımı ve Değişimi

Otomobili yaza hazırlarken lastiklerinizin basıncını mutlaka kontrol edin. Doğru ayarlanan bir basınç lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlarken lastiklerin aşınmasını azaltarak yakıttan da tasarruf sağlar. Aracın iç kısmında yer alan lastik bölmesine bakarak lastik için uygun basınç ayarını yapabilirsiniz. Lastiklerin genel durumunu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Kesik, çatlak ve diğer hasarlar lastiğinizin değişme zamanının geldiğini gösterir. 

Fren Ayarını Kontrol Edin

Otomobilinizi yaza hazırlarken fren ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın. Tel veya çubuk yardımı ile aşınma durumunu da kontrol edin. Eğer herhangi bir şekilde aşınma belirtisi varsa vakit kaybetmeden fren balatalarını değiştirin. Fren disklerini de muhakkak kontrol edin. Eğer fren disklerinde aşınma varsa disk ya da fren sistemine ait parçaları değiştirin. Fren sıvısını da ihmal etmeyin. Fren sıvısı eksilmişse ya da sıvı kirliyse sistemde sızıntı meydana gelip gelmediğini kontrol edin. Gerektiği durumlarda fren sıvısını da değiştirebilirsiniz. 

Motor Yağı ve Filtre Değişimi

Aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan periyotlar dahilinde değişim gerçekleştirmelisiniz. Yağ filtresini mutlaka değiştirin. Doğru yağ tipini kullanmaya özen gösterin. Hangi yağ tipini kullanmanız gerektiği aracınızın kullanma kılavuzunu okumalısınız. Yağ seviyesini mutlaka kontrol edin. Eğer yağ seviyesi düşükse mutlaka yağ takviyesi edin. 

İç Temizlik Yapın

Aracınızı madem yaza hazırlıyorsunuz, iç temizlik yapmadan olmaz değil mi? Aracın tüm döşemelerini, koltuklarını ve aksamlarını en iyi temizleme deterjanları ile temizleyebilirsiniz. Siz de aracınızı bahar ve yaz ayına nasıl hazırlamanız gerektiğini Techreklam.com adresimizden öğrene göz atarak ihtiyacınız olan sektörü bulabilirsiniz. 

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.