Online alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli sorusu internetten alışveriş yapmayı seven kişiler için merak söz konusudur. Çünkü internetten alışveriş yaparken çoğu ürünü görmeden temin ederiz bu nedenle ister istemez çelişkiyle yaklaşırız. Ancak bazı püf noktalara dikkat edildiği taktirde güvenli alışverişin keyfi çıkarılabilir.


Online alışveriş yaparken şu kriterlere dikkat etmelisiniz;

  1. Site güvenlik sertifikasına sahip olmalıdır.
  2. Gönderim ücretleri makul, müşteri memnuniyeti yüksek olmalıdır.
  3. Ürün bilgileri ile gönderilen ürün bire bir aynı olmalıdır.
  4. Ödeme yöntemleri çeşitli ve güvenli olmalıdır.


Online alışveriş yaparken size en çok yardımcı olacak kriter müşterilerin yorumlarıdır. Bu kriterlere dikkat ederek internet üzerinden online alışveriş yapabilirsiniz.


Online Alışverişte Sitenin Güvenlik Sertifikasına Sahip Olması


Bilindiği üzere web siteleri abc.com gibi isimlere sahiptir. Dikkatli bir inceleme yapılırsa site adından hemen önce kilit işareti mevcuttur. Kilit işareti de o sitenin güvenlik sertifikasına sahip olduğunu gösterir. Güvenlik sertifikası her sitenin alması gereken bir şeydir. Bu sayede site adresinin doğruluğu tespit edilir, veri akışı şifrelenir ve verilerin güvenli bir şekilde aktarılması sağlanır. SSL sertifikasına sahip olmayan sitelere giriş yapan kullanıcılar ‘’Site güvenli değil’’ gibi bir uyarı ile karşılaşır. Online alışveriş yaparken bu kritere dikkat etmenizde fayda vardır.


Ürün Gönderiminde Hassasiyet

Ürün gönderiminde hassasiyet online alışveriş yaparken son derece önemlidir. Pek çok web site kullanıcıların satın aldığı ürünleri bir ya da iki gün içinde kargoya verir. Ürün gönderimi büyük bir avantaj olabileceği gibi hayal kırıklığına da uğrayabilir. Kargo firmasının sorumsuzluğu, kargonun gecikmesi ya da işletmenin ürünü hemen kargolamaması gibi kriterler müşterilerin memnuniyetini azaltır. Bu nedenle online alışveriş yaparken ürün gönderimi konusunda yüksek puan almış satıcıları tercih etmelisiniz.


Ödeme Konusunda Güvenlik


Online alışveriş yaparken pek çok kişi kart bilgilerini paylaşmak istemez. Özellikle dolandırıcıların artış gösterdiği günümüz çağında kapıda ödeme, havale yöntemi gibi çeşitli ödeme yöntemleri bulunduğu zaman kişiler daha bir güvenle alışveriş yapar. Bu nedenle alışveriş yapacağınız sitenin farklı ödeme çeşitleri bulundurduğuna dikkat etmelisiniz. Siz de güvenli alışveriş için techreklam.com adresimizdeki firmalara göz atabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.