Kediler, hem merak uyandıran hem de gizemli ve bir o kadar da sevimli canlılardır. Bazı evcil kedi sahiplerinin merak ettiği konu kediler neden sahiplerinden saklanır şeklindedir. Kediler bir gün çok sevimli ve samimi olabilirken diğer gün sahiplerinden kaçabilir ve hırçınlaşabilir. Kedinizin sizden kaçması endişe verici gibi görünse de hiç meraklanmayın, bu durum gayet normaldir. 

Kediniz sizden kaçıyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Kendisini stresli hissediyordur ya da bir rahatsızlığı vardır. Nasıl biz insanlar hastayken en sevdiklerimizi bile görmek istemeyiz, kediler de böyledir. Kim bilir belki de sadece yalnız kalmak istiyordur. Bazen kediler de kendi yaşam alanlarında sessiz kuytu bir köşede dinlenmek isteyebilir. Sahipleri tarafından gözetlendikleri zaman da kendilerini rahatsız hissederler. Huzurları kaçabilir ve daha agresif davranabilir. Bu nedenle kedim benden kaçıyor diyorsanız bu ihtimalleri de göz ardı etmeyiniz. 

Yaygın Olarak Kedilerin Saklanma Sebepleri

Yaygın olarak kedilerin saklanma sebepleri aşağıdaki gibi gösterilebilir;

  • Uykusu olabilir 

Kediler tahmini olarak 13-15 saat uyku ihtiyacı duyarlar. Bu sürenin büyük bir bölümü de derin uykuyla geçer. Bu nedenle ona rahat bir uyku yatağı temin edebilirsiniz. Derin uykuya daldığında kendisini savunmasız hisseden kediniz uyku esnasında sizden ve tüm yabancılardan kaçabilir. 

  • Endişeye kapılmış olabilir 

Kediler yabancılardan, farklı ortamlardan, fırtınalardan ve ortam değişikliğinden korkmuş olabilir. Korktukları zaman en sevdikleri sahipleri bile onlara yabancılaşabilir. 

  • Hastalık belirtisi olabilir 

Kediniz normalden fazla saklanmaya çalışıyorsa bu bir hastalık belirtisi olabilir. Çünkü kediler hastayken etrafında kimseyi istemezler. Bu da sizden kaçması için geçerli bir nedendir. 

  • Anksiyete ve üzüntü 

Kediler değişikliği sevmezler, yabancıları gördüğünde ya da değişiklik yaşadığında kendilerini huzursuz hisseder. Bu durumda da kendilerine kaçacak delik ararlar. Eğer evinizde bir değişiklik yaptıysanız bu ihtimali de gözden geçirmelisiniz. 

Kedilerin sahiplerinden kaçma nedenleri bu şekildedir. Kedinizin huyuna suyuna göre farklı nedenler de sayılabilir. Bu nedenle kedinizi iyi tanımalı ve hemen endişeye kapılmamalısınız. Kediler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Techreklam.com adresimizde yer alan Evcil Hayvanları Mutlu Tutmanın 10 Yolu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.